Kannabichromen CBC

Z CBD Farmacja
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kannabichromen (CBC) podobnie jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC) pochodzi z kwasu kannabigerolowego (CBGa) zawartego w konopiach. Enzymy roślinne powodują jego przekształcenie w kwas karboksylowy kannabichromu (CBCa). W wyniku promieniowania ultrafioletowego oraz pod wpływem ciepła CBCa rozpada się i przekształca w kannabichromen.

Istnieje sporo podobieństw CBC i CBD, ale są też nieznaczne różnice. Zarówno kannabichromen, jak i kannabidiol nie wykazują działania odurzającego ani psychotropowego, jakie wywołuje 9-THC. Oba związki można wyizolować z liści i kwiatów konopi. Oleje fullspectrum zawierają najczęściej obie substancje. Olej CBC jest legalnie dostępny na terenie Polski.

CBC dość słabo wiąże się z receptorami kannabinoidowymi CB1 w mózgu z tego powodu nie ma działania psychoaktywnego. Nie znaczy to, że to jedyne receptory, na które na wpływ kannabichromen. CBC wiąże się także z receptorem kapsaicyny (TRPV1) i receptorem kanałów ankiryny 1 (TRPA1), które biorą udział w:

  • odczuwaniu bólu,
  • powstawaniu stanów zapalnych i nudnościach.

Kiedy CBC aktywuje te receptory, uwalniane są zwiększone poziomy naturalnych endokannabinoidów organizmu, takich jak anandamid.